Home » Nezařazené » Věnujte čas stanovení konkrétních cílů

Věnujte čas stanovení konkrétních cílů

Pokud chcete někam dojít, musíte vědět kam. Stejně tak, pokud chcete reklamou něčeho dosáhnout, měli byste vědět čeho. Stanovení konkrétních cílů by mělo být prvním krokem (nejen) k úspěšné kampani. Platí to všude, já se ale pověnuji zejména několika častým cílům v online marketingu.

 

Když nevíš, kam jedeš, nespíš tam nedojedeš.

Když nevíš, kam jedeš, nespíš tam nedojedeš.

1) Chceme zvýšit počet objednávek.

Super. Není problém. A víte, kolik můžete za jednu objednávku zaplatit? Kdy chcete objem objednávek navýšit a o kolik? Máte „nafukovací“ kapacitu, nebo je nějaký strop, kdy byste už nové objednávky nezvládali vyřizovat kvalitně a včas? Pak se totiž vyplatí reklamu vypnout, nebo výrazně pozměnit.

2) Chceme být více vidět.

Dobře. Kdo chcete, aby vás viděl? Že všichni? Určitě ne. I u brandové reklamy, kdy je hlavním cílem „být vidět“ si je potřeba stanovit, kdo by měl vaší reklamu vidět, koho taková reklama osloví. Vybírejte si: pohlaví, věk, region, zájmy, rodinný stav, vzdělání, práce, druh telefonu – na to všechno můžete reklamu zacílit. Pokud chcete, aby investice do brandové reklamy měla smysl, zajímejte se o to, kdo ji kde viděl, jak na ní reagovaly různé cílové skupiny.

3) Chceme být na první pozici na tohle klíčové slovo.

Ošklivě se zamračím, když tohle slyším, ale je-li to klientovo přání a má-li proto nějaký svůj důvod, zvládneme to (mluvím o PPC). Někdy se tak z PPC může stát v podstatě brandová reklama, kdy dáváte peníze jen za to, abyste byli vidět na klíčové slovo, na které chcete. Takový cíl pak ale není možné kombinovat s jinými cíli: „Chceme být první na slovo ubytování, ale jedna rezervace přes PPC nesmí stát více než 50 Kč“. To zkrátka ve většině případů fungovat nebude a vaše 2 cíle si tak budou protiřečit.

4) Navýšení prodejů za udržení určitého % nákladů

Asi nejčastější případ cíle u e-shopů: „chceme aby nám reklama vydělala 10 000 Kč za každou utracenou tisícovku“. Super. Máme konkrétní stanovený cíl, je ale potřeba se zamyslet ještě nad některými „detaily“, například: Jak to budeme měřit? Náklady se spočítají snadno, s tržbami už to může být horší. Můžeme využít Google Analytics, jejich schopnost dávat přesná absolutní čísla se ale v poslední době spíš zhoršuje než zlepšuje a je tak určitě dobré je alespoň nějakým způsobem kontrolovat. A když už Google Analytics – budeme počítat jen přímé konverze nebo i asistované? Za jakou dobu? Určitě se vyplatí dobře promýšlet.

A to je jen pár cílů, které mě napadly, určitě by každý přišel na několik dalších. Cílem může být v podstatě cokoliv. Jde o to:

  • jestli vůbec umíme říct, co chceme;
  • jestli to, co chceme, je realistické;
  • jestli umíme změřit, zda jsme toho dosáhli.

 

Věnujte proto dostatek času preciznímu vytvoření cílů pro svou kampaň. Pokud už se vám podaří takový cíl nadefinovat, držte se ho. Často se stane, že inzerát, který vám přijde mnohem ošklivější, má mnohem lepší výkon než ten, do kterého jste se zakoukali na první pohled. I když s těžkým srdcem, hodně takových favoritů budete muset vypínat, abyste dosáhli stanovených cílů.

 

Líbí se Vám článek? Budu rád, pokud jej pošlete sdílením dál!

 

 

The following two tabs change content below.

Lukáš Krejča

Head of MENAPI at ROI Hunter
Po pár letech práce PPC specialisty v agentuře a na volné noze jsem se přestěhoval do Dubaje, kde nyní vedu pobočku ROI Hunter & Business Factory. Miluji svou práci, rád o ní mluvím a učím ji ostatní. Kontaktovat mě můžete přes e-mail lukas (a) lukask.cz nebo LinkedIn.